petek, 29. junij 2012

Omega 8006 in mletje pšenice

Sokovnik Omega 8006 čaka na svoj najzahtevnejši preizkus.
Kot sem obljubil blogerki with passion by kras, sem naredil preizkus, če je možno s sokovnikom Omega 8006 zmleti žita v moko. Kljub vsemu, da je tale moj strojček zmožen veliko opravil, pa je mletje žit v moko prezahtevno oziroma nemogoče. Preizkus je potekal tako, da sem vzel približno pol kilograma bio pšenice, katero uporabljam pri gojenju pšenične trave in jo poskušal zmleti. Vključil sem mašino in vanjo po žličkah trosil pšenična zrna. Že zvoki, ki so prihajali iz polža in nastavka za mletje, niso bili prijetni in so zveneli kot neuspeh. V zbiralno posodo so začela padati prva zdrobljena žita, vendar pa so bila samo na grobo zdrobljena in jih ne bi bilo mogoče uporabiti kot moko. Ko sem videl, da to ne bo šlo, sem ta zdrobljena zrna še enkrat spustil čez strojček, vendar pa se niso nič bolj zmlela kot prvič. 

Kot v stilu Mythbusters, je tale mit ovržen: Omega 8006 ne more zmleti žit v moko!!!. 

Zdrobljena zrna pšenice po drugem "mletju".


torek, 26. junij 2012

Torta Račka - Duck cake

Račka iz tičine mase
Tale tortica pa je nastala čist za foro in precej  na hitro, saj sem se zvečer spomnil, da bi zjutraj presenetil sodelavca, kateri je praznoval rojstni dan.  Ko sem se že spravil k delu, sem ugotovil, da imam doma samo še 3 jajca, kar pa je premalo za normalno torto. Itak je bila mišljena torta za foro, tako, da je iz 3 jajc nastala nizka tortica iz pekača fi 26. Ker je sodelavec v "mistični" zvezi z racami, je bilo potrebno narediti kakšno račko, ki bo krasila tortico. Tukaj sem imel pomočnico oziroma kar posnemovalko, ki je ustvarjala z mano in poskušala ponavljati za mano pri izdelavi figurice iz tičine mase. Kot se na sliki vidi, ji z malo mamine pomoči sploh ni šlo slabo, pomoje me bo kar kmalu prekašala. Pri meni pa se vidi, da se v vrtcu nisem veliko igral s plastelinom, pa zato sedaj not prinašam. 

Sploh ni slabo za skoraj petletnico.

Tortica je bila v limoninem okusu in izdelana iz:

sestavine za biskvit
- 3 jajca
- 150 gramov rjavega sladkorja
- 150 gramov polnozrnate moke
- pol vrečke pecilnega praška
- pol deci olja in pol deci vode

krema - limonina krema
- 200 gramov sladke smetane
- 100 gramov mascarpone-ja
- sok polovice limone

preliv - limonin led
- 200 gramov mletega sladkorja
- sok ene limone

Čist na kratko je potekalo tako, da sem iz sestavin za biskvit spekel biskvit, ga prerezal na pol, zmiksal limonino kremo, jo namazal na biskvit in čez polil z limoninim ledom. Ker je limoninega leda še malo ostalo, sem ga z dvema kapljicama modre barve obarval v modro in poskušal izdelati ribnik (oziroma njemu nekaj podobnega) v obliki račke. Ker pa sem bil prehiter in se neobarvan limonin led še ni strdil, se je začela modra barva mešati z belo in je šel ribnik v obiki račke k vragu. Obris račke je še vedno ostal, tako, da me ni sram pokazat te torte, saj se tudi največjim slaščičarjem kdaj zgodi, kar se ne bi smelo. Na sredino ribnika sem namestil še mojo rumeno račko, belo račko (v bistvu je bolj podobno galebu na vodi) pa sem prihranil za drugo priložnost. 



Kljub vsemu je fora uspela, saj je bil sodelavcu izgled torte všeč in prva stvar, ki je izginila iz torte je bila račka.

ponedeljek, 25. junij 2012

Deviški mojito oziroma Virgin mojito

Virgin mojito - Deviški mojito
V tem letnem času naša najbolj priljubljena pijača. Ime Virgin Mojito (deviški mojito) pomeni, da gre za skoraj enako pijačo kot navaden Mojito, samo, da v njej ni alkohola oziroma belega ruma, tako, da ga lahko pijejo tudi otroci. Če imamo vse sestavine doma, je priprava enostavna.

Za 1 liter te osvežilne pijače uporabim:
- cca 20 listov poprove mete (v originalu je navadna meta, vendar nam bolj odgovarja poprova  
  meta)
- 3 žlice rjavega sladkorja
- 2 limeti (ker niso bile bio, sem jih prej namakal v vroči vodi in jih še malo zdrgnil z ščetko, vem, da ni  preveč pomagalo, ampak kaj čmo)
- liter gazirane mineralne vode
- kopico ledu

V večjo steklenico s širokim vratom nasujem 3 žlice rjavega sladkorja, dodam liste poprove mete in narezane limete. Limete lahko režemo na četrtine ali pa na kolobarje, kakor nam paše, tokrat pa sem jih narezal na kolobarje zaradi fotk. Z leseno palico za agrume pretlačim limete, poprovo meto in sladkor, dodam kopico ledu in nato natočim gazirano mineralno vodo. Malo premešamo in čez čas je steklenica prazna ;).


Ker pa doma izdelujem domač sirup iz poprove mete, pa se da z njim nadomestiti lističe mete, limeto in rjav sladkor, tako, da v kozarcu zmešam svoj sirup z gazirano mineralno vodo in je že narejen "instant virgin mojito".

nedelja, 24. junij 2012

Pesto iz vijolične bazilike z domačimi pirinimi rezanci

Pesto iz vijolične bazilike z domačimi pirinimi rezanci.
Vijolična bazilika ni tako razširjena in znana kot zelena, katero skoraj vsi poznajo. Na srečo sem na glavni tržnici v Ljubljani našel mamco, katera me zalaga z najrazličnejšimi zelišči in dišavnicami. Ker sem bil tudi to soboto zelo zgoden, mi je uspelo poleg celega kupa poprove mete dobiti še šopek vijolične bazilike. Kaj pa naj bi drugega naredil iz nje, kot pesto za testenine. Prav tako pa bom tokrat predstavil še izdelavo domačih pirinih širokih rezancev s pomočjo sokovnika Omega 8006.

Začel sem z izdelavo pirinega testa za testenine. Testo sem delal brez jajc, tako, da sem uporabil 500 gramov pirine moke, 2 žlici domačega oljčnega olja in 1,5 dcl vode. S pomočjo teh sestavin sem krepil mišice in zgnetel  lepo kepo pirinega testa, katerega sem zavil v folijo in dal za pol ure v hladilnik. 

Testo iz pirine moke, vode in oljčnega olja.
Med časom, ko se je testo hladilo, sem se lotil izdelave pesta. Tudi tukaj sem krepil krepil mišice ter ugotovil, da si moram nabaviti večji terilnik (možnar). Pesto je bil izdelan iz:

- šopek listov vijolične bazilike (listov je bilo okoli 20 do 25)
- 30 gramov pinjol
- 5 strokov česna (za nekatere bo tole verjetno preveč)
- nariban trdi kozji sir
- groba sol
- oljčno olje

Del sestavin in premajhen terilnik ;)
Listi vijolične bazilike.
Po nekaj minutah je nastal pesto, ki pa ni bil več vijoličen, saj so listi v terilniku med trenjem in stiskanjem spremenili barvo v črno-rjavo.

Pesto iz vijolične bazilike, pinjol, česna, kozjega sira, grobe soli  in oljčnega olja.
Prišel je čas, da  sokovnik Omega 8006 pokaže, da ni samo sokovnik, ampak prava mašina za izdelavo testenin. Med nastavki, ki so zraven sokovnika, sem izbral nastavek za široke rezance. Testo sem vzel iz hladilnika, ga ročno zvaljal v krajše svaljke in začel z izdelavo testenin.  Iz naslednjih nekaj slik bo v grobem razvidno, kako nastajajo pirini rezanci. 

Pripravljen teren za testenine (papir za peko, da se ne primejo na površino).



Ko je zmanjkalo testa in je bil papir poln testenin, sem v loncu zavrel vodo, jo rahlo solil in "frišne" pirine rezance kuhal 4 minute. Testenine sem odcedil, splahnil z mrzlo vodo in jih serviral na krožnik z pestom iz vijolične bazilike, čez pa naribal še malo trdega kozjega sira. 



Porcije so bile spet obilne, ampak kot je pri nas v navadi, ni nič ostalo, saj smo zmazali prav vse.

Ste že kdaj poskušali izdelati domače testenine?

sreda, 20. junij 2012

Sirup iz poprove mete

Napolnjene steklenice sirupa iz poprove mete, v ozadju pa se hladi še češnjeva pita.
Poprova meta je definitivno ena izmed mojih naljubših zelišč poleti. Po intenzivnosti okusa prekaša vse druge vrste mete, saj vsebuje največ mentola od vseh. Prav čakal sem ta čas, da jo bom lahko spet začel uporabljati. Največkrat iz nje naredim metin sirup, katerega predstavljam danes,  lističe dodajam tudi med sočenjem k ostalim sokovom, da popestri okus, velikokrat pa pride na vrsto v deviškem mojitu (virgin mojito), ki pa je pijača s katero se pregrešimo poleti (v njej je gazirana mineralna voda, mi pa drugače ne pijemo gaziranih pijač oziroma se jim izogibamo). Deviški mojito bo objavljen v enem izmed naslednjih zapisov, danes pa tale moj sirup.

Za pripravo mojega naljubšega poletnega sirupa sem uporabil:
- vsaj 50 lističev poprove mete (tudi stebla)
- 1, 5 kg rjavega sladkorja
- iztisnjen sok 8 limon
- lonec s 5 litri vode

Kot sem že v objavi pri grenivkinem sirupu napisal, v moje sirupe ne dajem preveč sladkorja (tako kot so včasih dajale naše mame npr. 5 litrov vode 5 kg sladkorja) prav tako pa tudi ne kakšnih konzervansov oziroma citronke, saj želim, da sirup ostane čim bolj naraven s krajši rokom uporabe.
V večji lonec natočim 5 litrov vode in vanj namočim poprovo meto. Pokrito s pokrovko pustim namakati čez noč. Naslednji dan pristavim lonec na štedilnik in vse skupaj kuham toliko časa, da zavre. Ko zavre dodam sladkor in mešam toliko časa, da se sladkor raztopi, nato pa lonec odstavim iz štedilnika. Ko se prvič odstrani pokrovka (pred dodajanjem sladkorja) ne gledat v lonec, ker iz lonca v oči udari mentolova para in lahko kar dobro zapeče. Med kuhanjem sem iz limon izstisnil sok in ga fino precedil, da je ostal čisti sok. Sok limon prilijem v metin sirup, premešam, pustim, da se malo ohladi, nato pa ga začnem še precej vročega polniti v toplo vodo namočene steklenice.  

Zadnja skoraj napolnjena steklenica.
Nekaterim se bo zdelo, da je 1,5 kg sladkorja v 5 litrih vode premalo in bo sirup premalo sladek, vendar to ni res. Metin sirup pripravljen na ta način, se lahko dozira v kozarce, kot vsak drug sirup in bo okus nastale pijače zelo prijeten. V bistvu pa lahko tako narejen metin sirup uporabljamo tudi kot sestavino za deviški mojito, saj mu dodamo samo gazirano mineralno vodo in kakšen kos limete, pa je narejen deviški mojito (deviški je zato, ker v njem ni alkohola).

Danes je nastalo 5 litrov in tri četrt sirupa iz poprove mete, ki bo pri nas zdržal kakšna dva tedna in pol, saj je v tej poletni vročini prav osvežilna pijača.

sobota, 16. junij 2012

Torta Piratski otok - Pirat island cake


Po krajšem premoru spet ena torta, ki je bila namenjena šestletnemu sinu sodelavca. Ta torta mi je pa dala vetra. Priprave za torto so potekale cel teden, potem pa je bilo še s časom na tesno, tako, da je bila torta končana 2 minuti preden se je odpeljala novemu lastniku. Res neverjetno. Prav tako je bila mišljena samo ena torta (tista na levi s piratom), vendar pa se mi je zdelo, da jo bo premalo za vse povabljene, pa sem na hitro naredil še eno malo manjšo (piratsko ladjo), da ne bi kdo slučajno ostal brez. Boljš preveč, kot pa premal.
Za okus so želeli Nutellino kremo, tema torte pa so bili pirati. Najprej sem si na internetu ogledal velike količine fotografij raznih piratskih tort, nato pa si zamislil svojo, v kateri so delčki ostalih tort. Kot sem že v prejšnjih postih pisal, da nisem "baš" neki oblikovalec figuric iz marcipana oziroma tičine mase, zato sem imel kar nekaj dela z izdelavo skrinje in pirata. 

Kocka, na kateri sedi je bila pravšnje višine, kot skrinja, katera se je že hladila v hladilniku.
Ko mi je to uspelo, sem vedel, da z ostalim ne bo težav, vendar sem se motil. Ker je celotna torta prekrita z marcipanom, mi je le ta delal velike težave. Mogoče je bil problem Nutellina krema, ki je malo bolj mastna od drugih krem in je nekako topila marcipan. Zato je bilo na nekih mestih malo improvizirati, vendar pa je bil končni rezultat kar dober. Priznam, da bi lahko naredil še malo bolje, vendar  pa pri tortah, kjer nimaš preveč časa, ni popravnih izpitov. Za zaklad, kateri se skriva v skrinji  sem uporabil jedilne perlice, ki predstavljajo bisere, palma pa je narejena iz vafljeve rolice in papirnatih listov.
Druga torta pa je nastala res v zelo kratkem času, saj je bila za backup. Ladjo iz biskvita sem še nekako oblikoval, problem pa jo je bil obliti s čokolado, da bi lepo izgledala. Tukaj mi še manjka kilometrina oziroma izkušnje, vendar pa so izgled torte vsaj malo popravila jadra. 

Dost nakladanja in opravičevanja ter naj slike povedo svoje. 

Okrog otoka in ladje so morski psi iz gumi bombonov.
 



Tukaj se najbolj vidi, da bi lahko ladjo še malo bolj izpilil.
 

Detajli na skrinji.
Kaj pa vi mislite o izgledu torte?

torek, 12. junij 2012

Rižota s tuno in bučkami iz pečice

Rižota s tuno in bučkami iz pečice.
Mogoče za ene malo nenavaden način priprave rižote, ampak to je ena mojih najljubših rižot, če ne celo najljubša. To rižoto največkrat pripravim, ko pridem iz službe in nimam časa stat v kuhinji za štedilnikom. Priprava sestavin  mi vzame manj kot 5 minut, nato še okoli 4 minute kuhanja, potem pa svoje opravi pečica. Ni potrebno nobenega mešanja oziroma paziti, da se kaj ne prežge.

Tokrat sem uporabil: 
-
1 čebulo
- 1 večjo bučko
- konzervo tune v oljčnem olju
- 3 paradižnike
- 1 skodelico riža
- 1 dcl belega vina
- sol, poper, bazilika, origano in oljčno olje

Pečico sem pred začetkom priprave zelenjave že vključil, da se segreje. Čebulo sem nasekljal, bučko narezal na četrtine, odcedil odvečno olje iz konzerve s tuno in paradižnike narezal na manjše kose. 
Za pripravo sem uporabil lonec s pokrovom, katerega lahko dam v pečico. V loncu segrejem oljčno olje, prepražim čebulo, dodam skodelico riža in na kratko prepražim. Med praženjem prilijem 1 dcl belega vina, nato pa brez presledka dodajam sestavine po vrstnem redu: nasekljane paradižnike, narezane bučke, tuno in zalijem z dvema skodelicama vode (na 1 skodelico riža 2 kratna količina vode). Premešam, solim, popram, dodam baziliko in origano, še enkrat premešam, pokrijem s pokrovko in "poka" v pečico. 
Vse sestavine na hitro nametane v lonec in kratko prepražene.
Pokrito s pokrovko in pripravljeno za pečenje.
Pečem v pečici na 200 stopinjah 20-25 minut. Čas pečenja je odvisen od velikosti paradižnikov in bučke, saj oboji vsebujejo precej tekočine in je potrebno malo več časa, da riž vse to vpije. 

In po 25 minutah je bila moja božansko dobra rižota pečena in servirana na krožnik.
Rižota s tuno in bučkami po koncu pečenja v pečici.
Na slikah ne zgleda "bog ve kaj", ampak okus te rižote pa je vedno noro dober.

Bi tudi vi poskusili kaj takšnega?

nedelja, 3. junij 2012

Sadni sok - mango in pomaranče


Tale kombinacija je pa prava bomba. Sladek in zelo osvežilen sok, da si na koncu želiš ožeti še kozarec, da bi iztisnil še kakšno kapljico tega soka. Od kar nas Hofer tako lepo zalaga z eksotičnim sadjem, je potrebno biti vedno pozoren, da nam ne uide kakšna  akcija eksotičnih sadežev. Mango po kosu za 0,69 EUR, je še sprejemljiva cena, da si jih lahko privoščim večjo količino, kateri se potem doma še nekaj dni mladijo.  Da se v Hoferju res dobi okusen in zrel mango, je v svojem blogu že omenjala Gourmet forever, katera je objavila kar nekaj receptov z uporabo manga.    
Današnji sok je nastal iz enega zrelega in olupljenega manga ter 3 večjih sočnih pomaranč. 

Sočenje olupljenega in narezanega manga.
Sveže pripravljen sok iz manga in pomaranč.


sobota, 2. junij 2012

Zeliščna omleta - koriander in meta


Zeliščna omleta.
Tale omleta pa je bila prava bomba svežine. Zelišč polna omleta, bi bilo verjetno bolj primerno ime za to omleto, saj z njimi nisem škrtaril.
Ker prihaja poletje, je treba priti v formo, da si na morju ne bom delal sramote, ko bom lomastil okoli v kopalkah.. Prav tako, pa še vedno vztrajam z vadbo Insanity, kjer sem prišel že v 6 teden napornih vaj, zato telo rabi malo več beljakovin in energije. Kljub temu, da nisem velik porabnik jajc, pa jih v tem času porabim malo več, ker vsebujejo veliko beljakovin ter telo napolnijo z energijo. Tako, si v zadnjem času pripravljam različne omlete ter eksperimentiram z okusi. Zjutraj sem iz tržnice med drugo zelenjavo prinesel še sveža šopka koriandra in mete. Kot nalašč za omleto, katera bo s svojo svežino prebudila duha in telo.
Omleta je nastala iz 2 jajc in 3 beljakov, 3 žlic kozjega mleka, pol šopka na grobo nasekljanega koriandra in  mete ter 2 nasekljanih mladih čebulic.
Spet eksperiment, ki mi je uspel, saj obožujem uporabo različnih vrst zelišč v jedeh. Za nekoga bi bila količina  koriandra in mete v taki omleti verjetno prevelika, za moj okus pa je bila glih pravšnja.