Palačinke!
Poznate koga ki jih nima rad? Jaz ga sigurno ne poznam oziroma vsej ne bi vedel, če je kdo od mojih prijateljev in znancev, ki jih ne mara. Včasih se nič ni moglo primerjati s skutnimi palačinkami, ki jih je pripravila moja mama. Saj so bile tudi navadne z domačo marmelado odlične, vendar pa se s skutnimi palačinkami z namočenimi rozinami v rumu in to še vročimi, takrat res ni dalo z ničemer primerjati. Čeprav so skutne palačinke nasitne, pa jih je vedno celoten pekač zmanjkal v trenutku.
Potem sem imel enkrat prigodo v službi, kjer smo se zmenili, da bo eno noč eden izmed sodelavcev pekel palačinke, ostali pa bomo tekmovali, kdo jih poje več. Na koncu se nam je sodelavec že zasmilil, saj je palačinke pekel kar precejšen del noči. Takrat še ni bilo čokoladni namazov oziroma Nutelle, tako da smo se zadovoljili kar z domačo marmelado. In rezultati? Dva sodelavca sta končala pri 7 in 9 palačinkah, eden je vztrajal do 13, še zadnji dol 15. Kaj pa jaz. Pojedel sem jih 24, potem pa je na mojo žalost in sodelavčevo veselje (ta, ki jih je pekel) zmanjkalo mase. Lačni ravno nismo bili.
In sedaj k mojim ajdovim palačinkam. Če ste navajeni na okus navadnih palačink, so se vam ali pa se vam bodo mogoče prvič zdele ajdove palačinke malo čudne. Vse zdrave stvari so prvič malo čudne in mogoče za nekatere nenavadnega okusa. Enako je pri sočenju sokov iz zelenjave in sadja, čuden okus ampak pijemo samo zdravje. Pri pripravi ajdovih palačink iz ajdove moke, ki ne vsebuje glutena, pa je na začetku en majhen hakeljc ali pa jih jaz nisem znal nikoli dobro pripravit. 100 % ajdova moka ne vsebuje glutena in pri pripravi mase, le ta ne pride tako lepo gosta in povezujoča, kot pri navadni beli moki, Preizkušal sem več različnih receptov, vendar pa sem imel vedno probleme pri obračanju (na žalost jih še ne mečem v zrak) in jih nikoli nisem mogel obrniti, ne da bi razpadle ali pa se pretrgale. Mogoče je zato kriva tudi ponev, saj uporabljam kar taveliko ponev iz Ikea +365, iz katere pridejo res velike palačinke. V bistvu mi zares dobrih ajdovih palačink še ni uspelo pripraviti.
To pa se je spremenilo pred kratkim. Že pred dopustom sem pisal, da sem našel zame zaenkrat najbolšo ajdovo moko. Preizkusil sem več različnih ajdovih mok, vendar se mi zdi, da sem sedaj le našel takšno, ki zaenkrat nima primerjave. Mogoče bi bila kakšna sveža direktno iz mlina še boljša, ampak zame ta je tanajboljša ta hip. Gre se za 100 procentno bio polnovredno ajdovo moko brez glutena bosanske firme Heljda eco. Pakirana je v zeleni kartonasti škatli po 1 kg, cena pa je nekaj čez 4 EUR. Res je 4 EUR veliko za 1 kg moke, kljub temu, pa brez te moke sedaj pri nas doma ne gre več. Že ko odpreš notranjo papirnato vrečko, moka nenormalno dobro diši. Prav tako se vidi, da gre res za polnozrnato, saj ni tako fina, kot navadna bela moka, ampak so v njej vidni tudi "sledovi" ajde. Iz nje sem že delal testo za robidovo pito, pizzo, kruh in končni rezultat je bil vedno dišeč in zelo dober. Če kdo pozna še kakšno drugo zelo dobro ajdovo moko, naj mi sporoči, pa bom sprobal?
In na kakšen način sem rešil to zagato z maso iz ajdove moke? Tako, da sem ajdovi moki dodal polno žlico tapiokine moke, ki je tudi brez glutena, zraven tega pa še nima okusa, tako da ostane okus ajdove moke. Tapiokina moka lepo poveže celotno maso in iz te mase se lahko spečejo takšne mehke palačinke, ki jih lahko prepogibamo, brez da bi se bali, da se bodo pretrgale. Skoraj takšne kot iz navadne moke.
Za lažjo večerjo ali malico (iz mase pride 3-4 velike palačinke ali pa 6 navadno velikih)
- 1 jajce
- 100 gramov ajdove moke brez glutena
- 2 dcl kozjega mleka (mi uporabljamo samo kozje mleko, vi pa ga lahko zamenjate kar z navadnim)
- 1 dcl mineralne vode
- polna žlica tapiokine moke
- ščep soli
- ščep rjavega trsnega sladkorja
- košček kokosovega masla ali maščobe
Po želji lahko v maso dodamo malo cimeta ali pa naribane limonine lupinice.
Jajce razžvrkljamo, mu primešamo mleko in vmešamo obe moki. Dobro premešamo, da nastane gladka masa, dodamo ščep soli in ščep sladkorja, na koncu pa maso zmehčamo s primešano mineralno vodo. Ponev segrejmo in jo namastimo tako, kot da bi jo s kocko kokosovega masla/maščobe obrisali. V vročo ponev vlijemo zajemaljko mase, obračamo ponev, da se masa razporedi po ponvi, nato pa zapečemo palačinko na obeh straneh. Rezultat so tanke, dišeče in mehke ajdove palačinke brez glutena.
Tokrat sem jih polnil z divjimi robidami in agavinim sirupom. Na polovico palačinke sem dal cca 10 robid, pokapal z agavinim sirupom, jo zložil v trikotnik ter kar z dlanjo stisnil, da so se robide v notranjosti rahlo zmečkale. Po vrhu sem nakapal še malo agavinega sirupa in dodal nekaj robid za dekoracijo.
Končno da sem našel recept, kjer mi ajdove palačinke vedno uspejo. (sprobano že trikrat)