Strani / Pages

ponedeljek, 31. marec 2014

Lešnikova halva

Lešnikova halva
Danes se pa selimo k najbolj znani indijski sladici in to je halva. Čeprav ne gre za najbolj zdravo sladico, sladic tako ali tako ne moremo šteti k zdravim stvarem, pa se vsake toliko časa lahko malo pregrešimo. Recept zanjo sem našel na blogu VEDSKA KUHARIJA, kjer si lahko ogledate tudi celoten postopek izdelave Lešnikove halve.

Lešnikova halva (za 4 porcije)
- 200 gramov lešnikov
- 0,5 litra mleka
- 120 gramov trsnega sladkorja
- pol žličke kardamoma
- 2 lovorova lista
- 100 gramov masla
- 120 gramov zdroba

Lešnike najprej popražimo v pečici na 180 stopinjah 10 do15 minut, nato pa jih olupimo, da se znebimo grenke lupine. Polovico jih zmeljemo na fino, polovico pa na grobo. Jaz to naredim kar v sokovniku Omega 8006 z nastavkom za mletje. 

Mletje praženih lešnikov

V kozici zmešamo mleko, sladkor, kardamom, mlete lešnike in lovorjeva lista ter zavremo. Ko zavre, zmanjšamo temperaturo ter pustimo še cca 5 minut na rahlem ognju, da se počasi kuha.

V ponvi razpustimo maslo in dodamo zdrob. Med stalnim mešanjem zdrob popražimo, da se začne ločevati od masla in postane malo temnejše barve.

Zmanjšamo temperaturo ter med stalnim mešanjem k zdrobu vlivamo mleko z lešniki. Pri tem pazimo, da se ne opečemo, saj začne masa cvrčati in špricati naokoli.

Halvo kuhamo še nekaj minut na rahlem ognju toliko časa, da izhlapi vsa tekočina, masa pa postane rahlo lepljiva.

Še z vročo halvo napolnite posodice in jo po želji okrasite. Lahko jo pustite, da se popolnoma ohladi, lahko pa jo pojeste tudi mlačno.

Lešnikova halva close up



četrtek, 27. marec 2014

Trnič na vsako mizo

Trnič
Ta teden sem bil povabljen na  predstavitev Velikoplaninskega trdega sira Trnič. 


Kaj sploh je Trnič? 
Trniči so vrsta trdih sirov značilne hruškaste oblike, ki jih pripravljajo na območju Velike, Male in Gojške planine v Kamniško-Savinjskih Alpah in veljajo za posebnost kulturne dediščine pastirstva in alpske kulture v slovenskem prostoru.



Izdelani so iz skute, smetane in soli ter okrašeni s posebnimi ornamenti, ki jih vtisnejo z reliefno izrezljanimi lesenimi paličicami, t. i. "pisavami". Izdelovali so jih v parih, saj s svojo obliko ponazarjajo ženske prsi; izbrankam so v znak ljubezni podarili enega, drugega pa obdržali. 

Pastirji so sir izdelovali iz skute iz ogretega kislega mleka, ki so mu dodali smetano. Najprej so oblikovali kepe in jih delno osušili ter vanje odtisnili svoje pisave, nato pa so jih prekadili nad odprtim ognjiščem. Za izdelavo enega Trniča je potrebno 2 litra mleka. Postopek priprave mase za njegovo izdelavo traja od 4 do 5 dni, sušenje pa od 2 do 3 tedne. 

Trnič - faze nastanka
Trnič se lahko uporablja v vsakodnevni prehrani, pogosto pa kot dodatek jedem; zelo priročen je za ribanje na jedi, podobno kot parmezan. Kot sušen sir ima Trnič takorekoč neomejen rok trajanja  in ga zato ni treba hraniti v hladilniku. Pastirji so trniče postopno nehali izdelovati in tradicija se je skoraj izgubila, le po zaslugi nekaj redkih posameznikov se je ohranila v obliki izdelave trničev kot spominkov, pri Zavodu za turizem in šport v občini Kamnik pa si s projektom Trnič na vsako mizo sir s podporo strokovnjakov in lokalnih gostincev prizadevajo obuditi kot kulinarično posebnost.

V soboto 29.3.2014 se bo na tržnici v Kamniku odvijal Praznik trniča v sklopu projekta Okusi Kamnika - Podeželje, kjer bo sir trnič predstavljen  obiskovalcem.  Možnost pokušine dobrot se bo nato vse do vključno 13. aprila v okviru praznika nadaljevala v angažiranih lokalnih restavracijah s posebnimi jedmi in menuji, ki trnič bolj ali manj ustvarjalno vključujejo. Po izteku prvega praznika pa bo sir na voljo tudi po vsej Sloveniji v izbranih restavracijah in trgovinah.

Na predstavitvi so bile predstavljene tudi tri jedi s trničem, ki  so jih pripravili trije kamniški chefi : Janez Uršič, Janez Bratovž in Primož Repnik. 

Vse tri so bile odlične, v objektiv pa se mi  je ujel sladoled s trničem. 

Sladoled s trničem


ponedeljek, 24. marec 2014

Trinadstropna torta / Three tier cake

Trinadstropna torta / Three tier cake front
Nekaj časa nazaj sem sprejel izziv, v katerem sem se preizkusil v izdelavi trinadstropne torte. To, da mora imeti torta tri nadstropja ni bil problem, je pa bila večja težava v tem, ker je morala torta izgledati  kot polomljena torta, saj so morala imeti nadstropja naklon. 
Spet sem obrnil cel kup spletnih strani in iz nekaterih med njimi  dobil nekaj koristnih informacij. Vseeno pa je to le teorija, teorijo pa sem moral nato sam prenesti v prakso. 

Pogoj je bil, da gre za trinadstropno torto z višjimi nadstropji pod naklonom, čokoladnega okusa z višnjami, barvi pa sta bila modra in rumena, vse ostalo mi je bilo prepuščeno. 

Za biskvit sem izbral manj sladek Hershey biskvit, kreme so bile mešanice sladke smetane + mascarpone + temna čokolada, vanjo so bile napikane zmznjene višnje in pa krema iz sladke smetane + mascarpone + zmiksane in precejene zmrznjene višnje. 

Najprej sem se lotil vprašanja, kako torto sestaviti. Ker so bila nadstropja višja od normalnih tort, sem za vsako nadstropje spekel dva biskvita. Iz enega sem naredil dve plasti (prerezal na pol), drugega pa sem prerezal poševno, da sta prišli dve plasti z naklonom. Torta je bila sestavljena iz biskvitov velikosti 2 x 30 cm, 2 x 22 cm in 2 x 16 cm. Zamisel za skico sem dobil pri Tini, ki je tudi skicirala, kako bo  sestavljena njena torta.
Čeprav na skici izgleda enostavno, pa sem imel v praksi kar veliko težav, da sem sestavil nadstropja, vendar pa nisem obupal. Ko so bile vse tri torte narejene, sem jih zložil skupaj in fiksiral, tako da sem iz zgornje strani v sredino potisnil dve plastični palici, ki sta držali, da se plasti niso odpeljale iz torte.
Ker je bila torta precej sočna, zgornjih dveh tort, nisem uspel popolno zravnat (kar se vidi tudi na fotkah), kljub temu pa sem bil s končnim rezultatom zadovoljen. 


petek, 21. marec 2014

Divji šparglji v pečici

Wild asparagus in oven

Če imate radi šparglje tako kot mi, potem kar kmalu zmanjka idej, kaj z njimi pripraviti, da ne bo vedno frtalja, juha ali rižota. Lahko z njimi naredite tudi testenine ali pa ajdovo kašo, vendar pa sem se tokrat odločil prikazati en lažji način priprave. Če boste malo preiskali slovenski splet, boste ugotovili, da je en cel kup različnih receptov za divje špaglje, kjer prevladuje rižota in pa frtalja, zelo malo pa je napisanega o pečenju divjih špargljev. V bistvu pa pri pripravi divjih špargljev sploh ni velike razlike s pripravo gojenih zelenih špargljev. 

Wild asparagus

Divji šparglji v pečici:
- 2 šopka divjih špargljev
- 4 žlice olivnega olja
- 2 žlici iztisnjenega limoninega soka
- malo soli in popra
- 3 žlice naribanega parmezana

Najprej špargljem odlomimo spodnji olesenel del. To je najbolje storiti tako, da ga primemo spodaj in na sredini ter ga zlomimo. Spodnji del zavržemo ali pa ga uporabimo za pripravo špargljeve jušne osnove. 
Šparglje na hitro operemo pod tekočo vodo in jih osušimo. Nato si pripravimo dovolj veliko posodo, kjer jih zmariniramo z mešanico olivnega olja, limoninega soka, malo soli in popra. V marinadi jih pustimo cca 5 minut.
Wild asparagus marinated

V nadaljevanju nanje naribamo parmezan in jih premešamo, da se parmezan prime na šparglje.
Wild asparagus with parmesan

Ognjevarno posodo namastimo s tankim slojem masla in vanjo položimo šparglje. Pečemo jih v ogreti pečici 10 minut na 200 stopinjah. 

Wild asparagus close up

Malo drugačna ampak zelo enostavna priprava divjih špargljev. 



torek, 18. marec 2014

Kako izdelati čebelico Majo / How to make Bee Maya fondant figurine

Bee Maya fondant figure

Kot sem obljubil v prejšnji objavi, sem si vzel čas in pripravil še navodila za izdelavo figurice čebelice, ki resnici na ljubo ni čisto podobna junakinji risanke o čebelici Maji, je pa vsaj njen pribljižek.

Za izdelavo potrebujemo tičino maso v oranžni, črni, beli in rumeni barvi, leseno palčko, slamici (ozko in širšo), majhen čopič  in nožek ali skalpel.
Bee Maya fondant

Najprej oranžno tičino maso oblikujemo  v obliki jajčke (Kinder), ki bo predstavljal trup.

Bee Maya fondant figure body

sobota, 15. marec 2014

Torta Čebelica Maja v belem


Bee Maya cake


Zelo podobno torto in s podobnimi figuricami sem delal malo manj kot leto nazaj in je bila objavljena v objavi torta Čebelica Maja.
Tokrat sem se odločil, da naredim podobno torto, vendar v bolj svetli varianti. Tortico so zopet krasile figurice polžev, pikapolonic in pa čebelica Maja, ki so bili izdelani iz tičino mase. Kako izdelati figurico čebelice, bo objavljeno v eni izmed naslednjih objav. 
Bee Maya cake side close up
 Bee Maya cake close up

Tortica je bila narejena iz treh plasti čokoladnega biskvita, polnjena s kremo in višnjami, prelita z ganache kremo iz bele čokolade, po obodu torte pa je bila nabrizgana švicarska maslena krema z belo čokolado. 

Bee Maya cake top

četrtek, 13. marec 2014

Frtalja z divjimi šparglji in posušenimi paradižniki

Frtalja z divjimi šparlji in posušenimi paradižniki
V vsakem letnem času imam priljubljeno zelenjavo. V zimskem času je bil na naših krožnikih zelo velikokrat ohrovt različnih vrst (glavnati, listnati ali kodrolistnati), sedaj pa prihaja čas špargljev. Že v prejšnji objavi sem objavil recept za rižoto z divjimi šparglji, danes pa nova pogrutavščina. Ena izmed zelo zanih jedi iz divjih špargljev je ftralja, ki jo največkrat pripravljajo v primorskih krajih, zato sem ta recept tudi že objavil v objavi Frtlja z divjimi šparglji

Danes pa sem ta recept še malo obogatil oziroma prilagodil za tiste, ki pravijo, da jim frtalja ni všeč zaradi grenkobe divjih špargljev.  V novem receptu sem združil dve izmed mojih naljubših sestavin in to sta divji šparglji ter posušeni paradižniki. Posušeni paradižniki dajo jedi bolj sladkast okus, tako se tista grenkoba špargljev izgubi. 

Frtalja z divjimi šparglji in posušenimi paradižniki
- 2 šopka divjih špargljev
- 10 posušenih paradižnikov (pa ne tistih, ki so vloženi v olju)
- 2 šalotki
- 6 domačih jajc 
- pol dcl kozjega mleka
- 2 žlici olivnega olja, sol in poper po okusu

Najprej pripravimo šparglje, kot sem že opisal v prejšnjem receptu. To storimo tako, da šparglje operemo, nato pa jih začnemo od zgoraj navzdol lomiti na 2-3 cm kose. Lomimo toliko časa, dokler gre oziroma slišimo tisti zvok "krc". Tisti del, kjer se špargelj ne zlomi več, lahko uporabimo za pripravo jušne osnove (kuhamo olesenele dele cca 20 minut v vreli vodi), za kakšno drugo jed.
Posušene paradižnike narežemo na rezine široke cca 1 cm, šalotki sesekljamo, jajca razžvrkljamo skupaj z mlekom. V večji ponvi na olivnem olju na kratko prepražimo šalotko in  posušene paradižnike ter nato dodamo nalomljene divje šparglje in vse skupaj kratko prepražimo. Zalijemo z mešanico jajc in mleka, solimo in popramo. Lahko jo pripravite v enem kosu tako, da ko se zapeče po spodnji strani, jo obrnete in zapečete še po zgornji strani, jaz pa jo pripravim na način, kot jo pripravijo v Istri v zelo velikih ponvah, kjer jo kar zmešajo. 
Na žalost pa zraven plošče nisem imel pripravljenega krožnika, da bi frtaljo takoj stresel na krožnik in so se jajca na spodnji strani malo prežgala v tistem kratkem času, ko sem iskal krožnik v omari.

Frtalja z divjimi šparglji in posušenimi paradižniki

Kot sem že zgoraj napisal, je to jed za tiste, ki bi jih mogoče grenkoba divjih špargljev motila oziroma za tiste, ki ste ljubitelji posušenih paradižnikov in divjih špargljev. 



torek, 11. marec 2014

Rižota z divjimi šparglji

Risotto with wild asparagus

Sezona divjih špargljev se je letos začela že 2 tedna nazaj. Se mi zdi, da so letos kar malo pohiteli. Če imate možnost, potem svetujem kakšen sprehod po primorskih gričih, drugače pa jih lahko kupite na Ljubljanski tržnici, čeprav so cene za šopek kar malo zasoljene. Na srečo pa mene zalaga s samimi primorskimi dobrotami družina Žiber - Gospodar sonca, ki vsako soboto poskrbi, da  se iz tržnice domov vrnem s polnimi vrečkami in nasmejanih ust.

Šparglji, lovor, rožmarin in limone

Tokrat sem med ostalo zelenjavo domov prinesel 4 šopke divjih špargljev, vejice lovorja in rožmarina in pa njihove domače limone. Sploh se ne spomnim, da sem kdaj vonjal naravne limone. Tudi tiste, ki so v trgovinah kot BIO ali ECO nimajo takšnega svežega vonja. 
Homegrown lemons

Za tiste, ki imate radi malo grenkobe, pa so divji šparglji prava poslastica.
Divji šparglji / Wild asparagus

Rižota z divjimi šparglji (za 3 velike jedce)
- 2 šopka divjih špargljev
- 3 šalotke
- 2 stroka česna
- 2 skodelici riža (Arborio ali Carnaroli)
- 1 dcl belega vina
- jušna osnova - skuhana iz olesenelih delov špargljev
- 2 žlici parmezana
- žlica masla
- 3 žlice olivnega olja, sol in poper

Šparglje operemo, nato pa jih začnemo od zgoraj navzdol lomiti na 2-3 cm kose. Lomimo toliko časa, dokler gre oziroma slišimo tisti zvok "krc". Tisti del, kjer se špargelj ne zlomi več, uporabimo za pripravo jušne osnove (kuhamo olesenele dele cca 20 minut v vreli vodi).
V ponvi segrejemo olivno olje, prepražimo čebulo da postekleni, dodamo na tanke lističe narezan česen da zadiši in dodamo riž, katerega na hitro prepražimo. Zalijemo z 1 dcl vina in počakamo, da tekočina izhlapi, nato pa dodamo nalomljene šparglje (glavice prihranimo). Nato pa kot pri vsaki rižoti, počasi po zajemalkah dodajamo tekočino, to pomeni, da vedno dodamo naslednjo zajemalko tekočine, ko prejšnjo tekočino riž skoraj vso vpije. To ponavljamo toliko časa, dokler riž ni kuhan. Na koncu v rižoto vmešamo še glavice špargjev, dodamo dve žlici parmezana in žlico masla ter vse skupaj premešamo, da dobi rižota kremast okus. 

Risotto with wild asparagus

Kateri pa so vam ljubši? Divji, gojeni zeleni ali pa takoimenovani "beluši"?



sobota, 8. marec 2014

Izžrebanka na dan žena



Najprej vsem ženskam čestitam ob dnevu žena. Upam, da se je nekdo danes spomnil na vas in vas obdaril z nečim lepim, kajti jaz bom danes obdaril izžrebanko z nečim pekočim.

Včeraj zvečer se je zaključil rok za sodelovanje v nagradnem giveaway-u za eno izmed domačih čili omakic. Kot zanalašč se je zadeva poklopila, tako da lahko nekoga razveselim prav na dan žena. Čeprav je tokrat sodelovalo tudi nekaj moških, sem tiho upal, da bo naša mala pupa tokrat izžrebala žensko.

Kot ponavadi smo žrebanje opravili na star in preverjen način, tako da sem natisnil vsa imena komentatork/jev, delilcev in všečkov iz facebooka, listke zložil in z njimi "napolnil" skodelico. Tudi tokrat je izvlačenje opravila naša mala pupa, prav tako pa je bila komisija sestavljena iz  moje boljše polovice in naše psičke, ki sta z napetostjo spremljali žrebanje. 

JFT chili zrebanje

In tokratna izžrebanka je Renata, ki si je nagrado prislužila s komentarjem na objavo o Čili omakcah.

Renata, prosim te, da se javiš na mail (kontakt), da uredima z nagrado.

Prav tako pa se zahvaljujem vsem, ki ste sodelovali s komentarji in vas vabim, da še kdaj sodelujete, saj bom zadevo sigurno še ponovil, ker menim, da je vedno lepo nekoga obdariti.  


petek, 7. marec 2014

Rižota s tuno in bučkami by Philips

Risotto with tunna by Philips Multicooker HD3037

Še nekaj dni manjka od uradne predstavitve večnamenskega kuhalnika Philips Multicooker HD3037, ki napovedana za naslednji teden, jaz se pa še vedno igram z njim. V zadnjih nekaj dneh sem v njemu pripravljal juhi (zelenjavno in iz rdeče leče) ter golaž, ampak to so tako enostavne jedi, da sem vedel, da bo aparat kos vsem tem receptom. Zato sem se odločil, da ga preizkusim v pripravi rižote s tuno in bučkami, ki jo običajno pripravljam v pečici in sem jo objavil v tej objavi - rižota s tuno in bučkami. 

Večnamenski kuhalnik ima že prednastavljen program za rižoto (Risotto na displeju), prav tako pa se lahko kar kuha s spuščenim pokrovom, kot v pečici.

Priprava sestavin  vzame manj kot 5 minut, nato še 5 minut praženja, potem pa svoje opravi program Risotto. Pri tem receptu oziroma tudi pri nekaterih drugih rižotah je fino to, da ni potrebno mešati oziroma paziti, da se kaj ne prežge.

Tokrat sem uporabil: 
- 1 rdečo čebulo
- 1 večjo bučko
- konzervo tune v lastnem soku
- konzerva pelatov
- 1,5 skodelice riža
- 1 dcl belega vina
- 2 skodelice vode
- sol, poper, žlička suhe bazilike in origana in olivno olje

Najprej sem si pripravil sestavine, tako da sem sesekljal čebulo, bučko narezal na četrtinke in odcedil tuno. Večnamenski kuhalnik Philips Multicooker sem vklopil in izbral program Fry - Cvrtje in ga nastavil na 5 minut. V lonec sem vlil 3 žlice olivnega olja in nato dodal čebulo ter jo pražil, da je posteklenela. V lonec je nato romal riž, katerega sem rahlo prepražil, ga zalil z vinom.  Nato sledi samo še dodajanje sestavin po vrstnem redu : pelati, tuna, bučka, začimbe in voda. Vse skupaj premešam in na kuhalniku vklopim funkcijo Risotto, poklopim pokrov kuhalnika in aparat pustim, da me z zvočnim signalom opozori, da je rižota pripravljena. 

Risotto with tunna

Ko sem odprl pokrov je pridišalo kot pri moji rižoti iz pečice. Tudi po okusu ni bilo razlike, v bistvu pa pri tej rižoti res ne moreš zgrešit z okusom. Po serviranju na krožnik, pa čez njo naribam še malo parmezana. 

Risotto with tunna cloes up



Zaenkrat lahko samo potrdim, da aparat opravi svoje delo, kot ga je potrebno. 


sreda, 5. marec 2014

Izdelava polža / How to make a snail fondant figurine

Snail fondant

Danes predstavljam izdelavo eno izmed najbolj osnovnih figuric. To je figurica polža iz tičino mase. Polži so zopet postali priljubljeni v zadnjem času, saj je bila pred kratkim priljubljena risanka Turbo, kjer je glavni lik polžek, ki se na vso moč trudi biti najhitrejši. 

Potrebujemo tičino maso iz treh različnih barv (jaz sem uporabil tokrat rjavo, kožno in črno) in slamico.

Snail fondant
Najprej iz tičino mase kožne barve izdelamo svaljek, katerega zadnje 2/3 dolžine rahlo sploščimo.

Snail fondant under part

S pomočjo plastične posodice, dvignemo sprednji del polža in ga pustimo v takšnem položaju, da se posuši.
Snail fondant stand up

Iz rjave tičino mase naredimo večji svaljek, na eni strani malo širši, katerega rahlo sploščimo.

Snail fondant house
Pri širšem in debelejšem delu začnemo zvijati proti ožjemu delu, da nastane oblika polžje hišice.

Snail fondant snail house
Z vlažnim čopičem navlažimo zgornji del, kjer bo stala hišica.

Snail fondant before house
Z nežnim pritiskom namestimo polžjo hišico na polža in pustimo, da se sprimeta.

Snail fondant with house
Iz tičino mase kožne barve naredimo dva manjša svaljka, katera na enem delu ukrivimo.

Snail fondant tipalke
S pomočjo majhne slamice iz črne tičino mase izrežemo dva majhna krogca, ki ju prilepimo na ukrivljen del svaljkov.

Na sprednjem delu - glavi navlažimo mesti, kjer bodo stali očesi in ju z rahlim pritiskom namestimo da se sprimejo.

Snail fondant finished

Na enak način vendar z drugimi barvami lahko izdelamo cel kup polžkov, ki nam bodo krasili torto.

Snails fondant



Figurica naj se suši preko noči na hladnem in suhem mestu (ne v hladilniku).

Za ostale vodiče,  pa poglejte zavihek Kako izdelati / How to make. 


nedelja, 2. marec 2014

Pustni flancati - štraube

Pustni flancati straube Philips Multicooker HD3037

Dnevi okrog pusta, pa so tisti, kjer se pri nas največkrat pregrešimo. Menim, da bi bilo nepošteno do moje hčerke, da jo te dni ne bi razvajal z značilnimi sladicami za pusta, kot je mene moja mama. Res pa je da friteze sploh nimamo, poleg tega pa jedi ne cvremo v preveliki količini olja. Ker pa imam na testu večnamenski kuhalnik Philips Multicooker HD3037, je bila tokrat idealna priložnost, da ga sprobam v cvrenju flancatov oziroma štraub, kot se jih spominjam iz otroštva. 

Tokrat sem uporabil recept moje mame, ki je identičen receptu iz kulinarike kvašeni flancati, s tem, da sva se tokrat z našo pupo igrala in naredila prave pustne flancate, ker sva jih oblikovala v obliki mask. 

Kvašeni flancati:
- 500 gramov moke
- 5 gramov kvasa
- 2 žlici sladkorja
- 2 jajci
- žlica domačega vanilijeva sladkorja (vrečka vanilijevega sladkorja)
- kisla smetana (180ml)
- 2 žlici ruma
- pol žličke soli

V majhnem lončku zmešamo kvas, mlačno vodo, sladkor in žlico moke ter pustimo, da vzhaja. V posodo mešalnika pripravimo moko, vanilijev sladkor in sol. V posodici zmešamo jajca, kislo smetano in rum ter prilijemo v mešalnik, nato pa prilijemo še kvas ter vse skupaj dobro zmešamo in zgnetemo (ok, to pri meni opravi mešalnik). Posodo pokrijemo s folijo in jo pustimo na toplem, da testo vzhaja. Ko je testo vzhajalo ( cca še 1 krat večja količina), ga na pomokani mizi (jaz sem še stara šola in uporabljam staro pomokano rjuho) razvaljamo na pol centimetra debelo. 

Tukaj se sedaj začne oblikovanje. Razvaljano testo narežemo na trakove širine 4-5 cm.V nadaljevanju potrebujemo izrezovalec ovalne oblike, ki sem si ga naredil tako, da sem uporabil en star nastavek za dresiranje, kateremu sem širši del rahlo stisnil s kleščami, da je nastala ovalna oblika. Trakove narežemo v obliko trapezov (spodnja stranica daljša, zgornja krajša), nato pa z izsekovalcem naredimo luknje za oči. Z nožkom na spodnji širši stranici med luknjami izrežemo majhen trikotnik in nastane flancat v obliki pustne maske, kot je razvidno iz fotke. 

Pustni flancati straube pred peko
Tako oblikovane flancate polagamo v ogreto olje, kjer jih ocvremo do zlatorjave barve na obeh straneh. 
Jaz sem jih tokrat prirpavljal v večnamenskem kuhalniku Philips Multicooker HD3037, ki ima možnost Fry - Cvrtje. Olje se je segrelo ravno prav, da se flancati niso mogli zažgati. 

Pustni flancati straube med peko
Pustni flancati straube pečeni
Pečene odlagamo na papirnate robčke, da popijejo odvečno maščobo, na koncu pa jih potresemo z malo mletega sladkorja.
Pustni flancati straube close up

 IMATE KAJ ZA PUSTA HRUSTA?

Recept je uporabljen za Mercatorjev projekt #KuhaM, kjer je združeno več slovenskih blogerjev, ki ustvarjamo nove okuse ali pa eksperimentiramo z že znanimi recepti. Najdete nas na spletni strani KuhaM.

Kuham Mercator