Verjetno precej zamujam z današnjo objavo, saj se sezona čilija sedaj že res bliža koncu, pri nekaterih pa se je že končala. Pri meni je zaenkrat plodov čilijev še dovolj, tako da se ob vsakem prostem trenutku spravim k pripravljanju/kuhanju izdelkov za ozimnico. Danes predstavljam postopek, kako lahko sami doma naredite domač pikanten čili ajvar.
Že od majhnega sem bil navdušen nad dodatki, ki jih lahko postrežemo ob pečenemu krompirju, pečenem mesu ali klobasah. Gorčica, majoneza in ajvar so tisti dodatki, ki včasih dodajo piko na i kakšni jedi. V mlajših letih nisem bil pristaš majoneze, ampak mi je bolj odgovarjala gorčica. Kasneje se je vse spremenilo, ko sem odkril ajvar, ki me je milo rečeno zasvojil. Ob vsakem pečenju je bil na mizi kozarec ajvarja, ki sem ga zajemal z veliko žlico. Ko sva z mojo iz prehrane črtala meso, so se tudi kozarci ajvarja izgubili iz najinega hladilnika. Ajvar je na vrsto prišel samo takrat, ko nama je kdo poklonil njihov domači ajvar.
Letošnje leto je letina čilija res obilna in se počasi že zmišljujem, kje vse uporabiti plodove. Eni izmed najbolj priljubljenih in pogostih čilijev so čiliji vrste Jalapeno. Jalapeno spada v rod Capsicum annuum, po scovillovi lestvici spada med manj pekoče sorte, ki je ocenjena nekje med 1.000 in 20.000 scovillov. Jalapeno čili izvira iz Mehike, ki je na splošno znana kot kuhinja, kjer se jalapeno čili na veliko uporablja v kuhinji. Uporabljajo ga za izdelavo raznih omak, dajejo ga svežega v jedi, vlagajo v kis, ga polnijo z raznimi siri in ga dimijo, ki je bolj znan pod imenom chipotle.
Jalapeno se uporablja že kot zelen ali pa se počaka da dozori, ko postane rdeč. Ko je plod jalapeno čilija popolnoma zrel, začne povrhnjica pokati in nastanejo prepoznavne rjave lise. Posebnost jalapena je pa v tem, da je kot ruska ruleta ali loterija, ker nekateri niso skoraj nič pikantni nekateri pa znajo kar dobro presenetiti z ostrino.
Receptov za ajvar je precej, med seboj se razlikujejo po sestavinah, predvsem pa po izvoru, med katerimi sta najbolj znana makedonski in srbski ajvar. V originalu so osnova rdeče paprike, v mojem receptu pa sem paprike zamenjal za rdeče plodove jalapena čilijev. Tako je nastal pravi pekoči čili ajvar in ne pekoči ajvar z dodatkom čilija.