četrtek, 18. februar 2016

Gojenje čilija - presajanje v večje lonce

Nadaljujem z nasveti o gojenju čilijev v stanovanju, terasi in balkonu, tokrat s temo gojenje čilija - presajanje v večje lonce.

Gojenje čilija - presajanje v večje lonce blog

Za zamudike prvih treh objav, kjer sem pisal o semenih, sejanju in pikiranju, si jih lahko ogledate na spodnjih povezavah

Po pikiranju sadik čilija v večje lončke v katerih so sedaj preživeli cca 2-3 mesece, prihaja čas, da je treba sadike čilija presaditi v večje lonce, kjer bodo nadaljevali z rastjo in bo to neke vrste njihovo zadnje domovanje. 

Chilis in new pots
Sadike v novih loncih
Chocolate habanero chili novem loncu
Chocolate habanero
Bhut jolokia chili in new pot
Bhut jolokia v novem loncu
Cherry bomb two in one pot
V nekatere lonce lahko damo tudi dve sadiki skupaj
Cherry bomb chili with first pod
Cherry bomb je zaradi puščenega ploda zaostal v rasti za drugimi sadikami iste sorte
V tem času so se sadike čilija že dovolj razvile, zrastle, postale bolj košate in z nekaj vajami privajanja na zunanje vplive (odpiranje okna, ob lepem vremenu prenašanje za nekaj časa na zrak), utrjene za nadaljno rast zunaj. Kot sem že v prejšnjih objavah pisal, imajo čiliji radi toploto in začnejo pospešeno rasti, ko je dovolj toplote in svetlobe. V naših krajih se takšne razmere pojavijo konec meseca aprila ali na začetku maja. Najbolj važen podatek je ta, da ne obstaja več možnost zmrzali. Vendar pa je se je dobro držati tudi tega, da temperatura ponoči ne pade pod 10 stopinj. To so tisti pogoji, kjer bo zagotovljeno, da bodo sadike čilija pospešeno rastle naprej. 
 
Ne smemo pa pozabiti, da sadike oziroma rastline čilija za svojo rast rabijo dobro zemljo/substrat. Če imate svojo zemljo, ki je dovolj kvalitetna in dovolj hranljiva (pognojena, kolobarjena), lahko uporabite tudi takšno zemljo. Pri kupovanju pa vam svetujem, da če želite dober pridelek ne kupujete najcenejše zemlje/substrata, ki jih prodajajo v trgovinah.  Takšna zemlja ni dovolj kvalitetna za sadike čilija, saj ne vsebuje dovolj hranil, sestavljena je pa iz sestavin slabše kakovosti (trohel les, stara kokosova vlakna, slaba šota, večji kosi lesa). Za sadike čilija je najbolj primerna zemlja/substrat, ki je namenjena za plodovke ali paradižnike. 

Chili peppers in new pots
Presejane in dobro zalite sadike
Ker stremim k temu, da mi sadike lepo rastejo in si želim veliko pridelka, ne škrtarim pri nakupu zemlje. Sam uporabljam zemljo znamke Neuhaus, ki je profesionalni vrtnarski substrat namenjen gojenju rastlin. Največkrat nabavim substrat Neuhaus N2, ki je najbolj primeren za plodovke (paradižnik, paprike, melancani, čili) ali pa Neuhaus N8, ki je tudi primeren in imam z njim dobre izkušnje. 

Čeprav je že sam substrat Neuhaus dovolj za rast sadik čilija, pa je dobro poskrbeti, da imajo korenine sadik dovolj zraka. Poskrbeti moramo, da je substrat v loncih dovolj zračen, kjer nam na pomoč priskoči Perlit. Perlit je kakovostni dodatek iz čiste mineralne vulkanske kamenine in je ekološko sprejemljiv. Perlit je namreč zelo porozen in lahek material, ki se uporablja za izboljšanje preskrbe korenin z zrakom in vodo. Včasih se ga je dalo dobiti samo v specializiranih trgovinah, sedaj pa ga imajo skoraj v vseh vrtnarskih centrih. To so tiste večje PVC vreče z majhnimi belimi kamenčki, ki izgledajo zelo težko, vendar so le-ti tako lahki, da je celotna vreča precej lahka.  
 
Mešamo ga z zemljo/substratom v razmerju 4:1, kar pomeni 4 dele zemlje in en del perlita. Jaz si pred sejanjem naredim mešanico v večji posodi, kjer dodajam po 4 lopatke substrata in eno lopatko perlita, dokler posoda ni polna  in vse skupaj na koncu dobro premešam.  

5 month old chili in pots
5 mesec stare sadike čilijev
Pred končnim presajanju sadik čilija moramo zopet narediti plan, ki je odvisten, koliko prostora imamo. Minimalna velikost lončka za sadike čilija je cca 5 litrov (odvistno od vrste čilija), drugače pa velja zapoved, večji je lonec - večja bo rastlina. Lahko se odpravite v vrtnarske centre, kjer si nabavite večje cvetlične lonce 10 litrov ali več, lahko uporabite cvetlična korita ali pa improvizirate s plastičnimi lonci/vedri, ki so v uporabi za živila. Ena takšnih so 10 litrska plastična vedra s pokrovom za mleko ali zelje, s katerimi oskrbujejo vrtce ali šole. Tudi sam uporabljam ta vedra, ki so dovolj velika za gojenje čilija in jih v kakšnem vrtcu ali šoli dobite tudi zastojn (če lepo prosite v šolski kuhinji, vam zagotovo odstopijo nekaj komadov). 

Kot pri plastičnih lončkih je tudi tukaj potrebno najprej naluknjati spodnji del, da bo lahko iz loncev odtekala odvečna voda. Najlažje je to storiti v vrtalnikom in večjim svedrom, s katerim v dno posode naredimo več lukenj (5 ali več). 

Ko so posode naluknjane, jih do 3/4 napolnimo z mešanico zemlje/substrata in perlita. V sredini naredimo večjo luknjo in iz lončka vzamemo sadiko čilija, ki smo jo nekaj ur prej namočili, da se zemlja drži skupaj (da ne poškodujemo koreninskega sistema med presajanjem). Sadiko vstavimo v zemljo, jo zasujemo z zemljo in okoli sadike zemljo malce potlačimo (fiksiramo sadiko). Po končanem presajanju sadike dobro zalijemo, da se zemlja sama sesede in odteče odvečna voda. 

Sadike čilija postavimo na sončno mesto, zalivamo jih vsake 3 dni (poleti ob večji vročini tudi vsak dan), zaliva se jih zjutraj ali zvečer, enkrat na štirinajst dni jih zalijemo s tekočim gnojilom za paradižnike in enkrat na mesec z mešanico vode in posušene morske alge - kelpa (pisal v objavi gojenje čilija - pikiranje). Ko sadike malce zrastejo, v lonec dodamo še nekaj mešanice zemlje/substrata in perlita, da zagotovimo še večjo stabilnost sadik.

3 years old chocolate habanero
FOTR - 3 leta star chocolate habanero (letos bo že 4 leta) v času sezone, vendar še ne v končni velikosti
Čeprav imajo sadike čilija rade toploto iz zraka, pa ne smemo zanemariti toplote zemlje v loncih. Zelo pametno je zalivati sadike s postano vodo, ki je nekje iste temperature kot je zunanja temperatura in ne zalivajte z mrzlo vodo direkt iz vodovoda, ki posledično preveč shladi zemljo.  V poletnih mesecih, ko je zelo vroče, lahko v lonce nasujemo nekaj glinopor kroglic (tiste opečnato oranžne, ki so vidne v nekaterih loncih na fotografijah), ki zadržujejo vlago in skrbijo, da se rastlina ne izsuši prehitro, prav tak pa ne pozabimo foliarnega zalivanja - pršenja vode po listih.

Ko čiliji zrastejo je dobro, da jim v lonce dodamo palice, ki jim dajejo oporo pri rasti in kasneje, ko je rastlina polna plodov skrbijo, da se rastlina ne prelomi. Pri večjih vrstah čilija (aji-cito, cherry bomb, jolokia, chocolate hanabero in druge) uporabimo vsaj 1 meter dolge palice, pri manjših vrstah (numex twiliht, bolivian rainbow in druge) pa vsaj pol metra velike. V dobri sezoni so čiliji polni plodov, ki količinsko poskrbijo za večjo težo na posameznih vejah in se lahko veje zlomijo, sploh če je zunaj večkrat vetrovno ali ob večjih nevihtah. Zato je dobro poskrbeti, da glavno steblo fiksiramo z vezanjem na palice, kakor tudi večje veje, da je rastlina veliko bolj stabilna. 

6 month old chili plants
V avgustu je na balkonu že takšna džungla
Ob ugodnih vremenskih pogojih se sadike čilija hitro razvijajo, zrastejo in nekatere hitrejše sorte že v maju ali juniju začnejo cveteti ter delati že prve plodove. V juliju ali avgustu bo že prvi pridelek, sezona pa traja do zimskega časa oziroma do prve zmrzali. 
 
Numex twilight first pods
Numex twilight prvi plodovi
 
Jolokia first pods
Bhut jolokia prvi plodovi
Aji-cito chili first pods
Aji-cito prvi plodovi

Habanero Maya red first pods
Habanero Maya red prvi plodovi
Cherry bomb first pod in june
Cherry bomb prvi plod, ki je že zrel junija
Kot sem že zgoraj omenil je velika razlika v kako velik lonec posadimo sadiko, saj je dokazano, da večji je lonec, večja bo rastlina. Naprimer moj primer: chocolate habanero posejan isti dan, isti dan pikiran in presajen isti dan, vendar prvi v 10 litrski plastični lonec, drugi v 30 litrski glinen lonec, razlika pa je razvidna iz fotografij. 

Chocolate habanero in pot 10 l
Chocolate habanero v 10 l loncu
Chocolate habanero in bigger pot 30 l
Chocolate hanabero v 30 l loncu
Najbolj je to razvidno iz naslednjega videa, kjer je lepo razvidna razlika isto starih sadik čilija v različno velikih loncih. 


V naslednji objavi več o samih plodovih čilija in pridelku, ki ga lahko ustvarimo na majhnem prostoru.

petek, 12. februar 2016

Gojenje čilija - pikiranje

Nadaljujem z nasveti o gojenju čilija, tokrat je na vrsti tema gojenje čilija - pikiranje

Pikiranje sadik čilija v nove lončke

Če ste zamudili prvi dve objavi, kjer sem pisal o semenih in sejanju, si jih lahko ogledate na spodnjih povezavah

Po enem mesecu smo že na točki, kjer vidimo, katera semena so vzklila in katere rastline se lepo razvijajo. V tem času so rastline že razvile toliko korenin, da jih moramo prepikirati v večje lončke, da zagotovimo nadaljni razvoj koreninskega sistema  in celotne rastline. Če korenine nimajo dovolj prostora za rast, se rast sadik ustavi in začnejo stagnirati. 

Za pikiranje oziroma presajanje v večje lončke je najceneje in najlažje uporabiti kar plastične kozarčke, ki jih lahko kupite v katerikoli trgovini. Velikost kozarčkov naj bo vsaj tista, ki so označeni kot 3 dcl ali več. Vedeti moramo namreč, da bodo sadike čilija na toplem v stanovanju še vsaj 2 -3 mesece in zato morajo biti lončki dovolj veliki, da se sadike čilija v tem času dovolj razvijejo in zrastejo. Sam uporabljam bele plastične kozarčke velikosti 3.5 dcl, lahko pa uporabite tuti tiste, ki so prozorni, kjer je lažje opazovati rast korenin in koliko prostora so le-te že zasedle v kozarčku. Če želite lahko uporabite tudi posebne plastične lončke za rast sadik, ki se kupijo v vrtnarijah, vendar so za domačo vzgojo plastični kozarčki dovolj primerni. 

Pikirane sadike čilija leva stran

Pri uporabi plastičnih kozarčkov je najbolj pomembno to, da kozarčke spodaj naluknjamo, s čimer poskrbimo, da lahko iz kozarčka odteče odvečna voda po zalivanju. Če jih ne naluknjamo, ostaja v kozarčku odvečna voda ob slučajnem premočnem zalivanju. Ker mlada sadika  ne more posrkati vse te tekočine, se lahko zgodi, da začnejo korenine v lončku gniti in to vodi v propad sadike. Plastične kozarčke lahko naluknjamo z nožem, škarjami, vrtalnikom ali pa orodjem za spajkanje, ki stopi plastiko. Dovolj bo tudi samo ena luknja, za vsak slučaj pa še kakšno več, ne bo nobene škode.

Pri pikiranju in nadalje presajanju  (v naslednji objavi) je zelo pomembno še nekaj. Nikoli ne pikiramo ali presajamo sadik, ki jih prej nismo zalili. Koreninski sistem pri mladih sadikah je zelo pomemben za nadaljni razvoj. Če poskušamo prepikirati ali presaditi sadiko, ki je v substratu, ki ni zalit in se je že izsušil, tvegamo, da bomo pri pikiranju poškodovali koreninice, saj bo substrat odpadal in s tem trgal majhne koreninice. Zato obvezno pred pikiranjem ali presajanjem sadike nekaj ur prej normalno zalijemo, s čimer poskrbimo, da se vlažen substrat drži skupaj in obvaruje sadike pred trganjem koreninic.  

Tudi za nadaljni razvoj sadik po pikiranju uporabljam še vedno substrat Asef za sejanje in pikiranje. Lončke napolnimo s substratom do 3/4 in na sredini naredimo malce večjo luknjo. Iz platoja s sadikami jemljemo po eno sadiko in to tako, da iz spodnje strani v luknjo potisnemo svinčnik (ali kaj podobnega velikosti spodnje luknjice) in potisnemo substrat s sadiko iz luknje. Vlažen substrat previdno in nežno primemo ter ga rahlo potisnemo v sredino substrata v lončku. Dodamo še toliko substrata, da pokrijemo vlažen substrat in da je steblo sadike obdano še 2 cm dodatne višine substrata. Pri tem pazimo, da sadiko ne poškodujemo, saj so mlade sadike zelo nežne in lahko pride do stiska ali preloma stebla. Pravilno je nekako tako, da listi sadike v novem lončku gledajo cca 3 cm iz substrata. S tem poskrbimo, da sadika dobi še malce opore, da začnejo tudi iz stebla, ki je sedaj v substratu, poganjati nove koreninice in da sadika  ne bi prehitro zrastla in se pretegnila. 

V nadaljevanju vse lončke s prepikiranimi sadikami dobro zalijemo in počakamo, da odvečna voda odteče, nato pa jih postavimo na svetlo in dovolj toplo mesto, kjer bodo nadaljevale z rastjo. Prostor zaščitimo s folijo ali plastičnim pladnjem, da nam odtekajoča voda iz lončkov ne poškoduje okenskih polic ali kakšnega drugega pohištva.

Sadike čilija na okenski polici košate

Pri tej nadaljni rasti je dobro to, da je temperatura malce nižja in sicer med 20 do 25 stopinj, s čimer poskrbimo, da rast sadik malce počasnimo, saj je do dneva presajanja sadik ven še precej časa. Sadike zalivamo zmerno na vsake 3-4 dni, pazimo le, da se substrat ne izsuši, namenskih gnojil za plodovke ali paradižnike/čilije zaenkrat ne dodajamo. Zelo pametno je tudi foliarno zalivanje, kar pomeni, da sadike enkrat tedensko dobro poškropimo, da lahko tudi preko listov vsrkajo hranilne snovi. 

Mlade sadike čilija moruga scorpion

Sedaj pa k moji skrivnosti, ki poskrbi, da se moje sadike lepo in močno razvijajo. Večji gojitelji čilija, uporabljajo za gnojenje sadik gnojilo, ki je izdelano iz morskih alg in eno takšnih je Bio algeen S92, ki je cenovno precej drago.  Sam sem odkril, da se podobno obnaša rjava morska alga Kelp, ki jo lahko kupimo v prahu in je cenovno veliko bolj ugodna od namenskega gnojila. Zravnano žličko Kelp-a stresem v zalivalko in dotočim 2 litra postane vode, dobro premešam ter pustim 24 ur. Zalivalko s tekočino hranite nekje zunaj razen če imate radi dišavo z vonje morja v stanovanju ;).

Enkrat na 14 dni namesto navadnega zalivanja z vodo, sadike zalijemo s to mešanico. Iz izkušenj in pričanju znancev, kateri so že preizkusili Kelp, se rastline lepo razvijajo še naprej in postanejo bolj košate in močnejše, kot tiste brez Kelp-a. 

Po pikiranju v lončke vam bo jasno, zakaj sem v prešnji objavi pisal, da je na začetku najbolj važno mesto, kjer bomo vzgajali naše sadike, saj se iz majhnega platoja za sejanje, sadike namnožijo na dve razširjeni okenski polici, kot je vidno iz spodnje fotografije. 

Pikiranje čilija sadike v novih lončkih in triletni chocolate hanabero
Prepikirane sadike v novih lončkih na razširjenih okenskih policah in triletni chocolate habanero.
V naslednjih dveh do treh mesecih bodo sadike zrastle že toliko, da jih bo potrebno presaditi v večje lonce, ki bodo njihova končna postaja ali pa jih presaditi v vrt ali njivo. V tem času je treba za sadike skrbeti z rednim zalivanjem in obračanjem, da se sadike razvijejo na vseh straneh. Tisti, ki boste imeli večje število sadik (kot je razvidno iz mojega primera) pa se obračanje lončkov ne obnese, saj je težko priti do lončkov in le-teh je toliko, da porabimo tudi precej časa za obračanje. Pomagamo si lahko s tem, da iz večje kartonske škatle odrežemo cca pol metra visok del, ki je sestavljen iz enega dolgega dela (dolžina police) in dveh stranskih (širina police), na katerega nalepimo alu folijo za živila in ga postavimo na okensko polico okoli sadik. S tem poskrbimo, da se sončna svetloba odbija od folije in sadike čilija dobijo svetlobo tudi iz zadnje strani. 

Odboj svetlobe za sadike čilija
S kartonom in ko je umaknjen za zalivanje, razvidno je tudi, da leva stran dobiva več svetlobe in so poslednično sadike višje.
V mesecu aprilu ali maju bodo nekatere sadike že dobile prve cvetove in boste ponosni, da vam sadike čilija že cvetijo. Čeprav je lepo pogledati cvetoče rastline, vam svetujem, da te cvetove poščipate/odstranite, da se cvetovi ne oplodijo in začnejo delati že prve plodove. Če slučajno pride do tega, se bo zgodilo to, da bo sadika začela usmerjati vso svojo energijo v plod in bosta rast ter razvoj sadike zastala. Naša skrb mora biti to, da imamo lepo, zdravo, veliko in košato sadiko, ki nam bo kasneje dala veliko več plodov, kot pa samo ta plod, ki zraste ob tem, ko še ni končno razvita. Zato vam svetujem trganje prvih cvetov, da sadika vso energijo uporabi za svojo rast in razvoj. Enaka stvar je tudi pri odraslih rastlinah, kjer ugotovimo, da začne rastlina propadat, takoj poberemo plodove, jo obrežemo, da začne rastlina vso energijo usmerjati v svoj obstoj in ne v plodove. 

Sadika čilija prvi cvet close up
Prvi cvet v vsej njegovi lepoti
Sadika čilija prvi plod
Ne dovolj hitro odstranjen cvet in že se je razvil prvi plod
Ko so sadike že malce večje, jih potrebno začeti utrjevati in navajati na zunanje pogoje. To pomeni, da jim občasno pustimo odprto okno, ob toplem vremenu jih za nekaj ur odnesemo iz stanovanja na odprto, vendar pazimo, da jih ne pustimo direktno na soncu, da jih ne ožge.

Sadike čilija primerne za končno presajanje še na okenski polici
Sadike primerne za končno presajanje
Ko pride pomlad in nočne temperature ne padejo pod 10 stopinj, je čas za končno presanje kar prihaja v naslednji objavi gojenje čilija - presajanje.


torek, 9. februar 2016

Gojenje čilija - sejanje

Po prvi objavi o gojenju čilija - semena, nadaljujemo z naslednjo temo in to je gojenje čilija - sejanje.

Chocolate habanero seed close up
Prvi kalček
Kot sem že zadnjič pisal, lahko celoten postopek od sejanja do odrasle rastline opravite brez kompliciranja, saj lahko seme posejete v zemljo, zemljo redno zalivate in upate, da zraste rastlina, na kateri bo v času sezone zrastlo čimveč plodov. Vendar je to zelo težko v našem podnebju, saj rastline čilija za svojo rast, razvoj in produktivnost potrebujejo veliko svetlobe/sonca in toplote. Rastlina čilija namreč za svoj razvoj rabi vsaj 4 do 5 mesecev, da doseže velikost, kjer bomo dobili vsaj  nekaj pridelka. In če začnemo s sejanjem maja, ko je dovolj toplo in svetlo, smo že zamudili, saj bo rastlina dozorela šele v jeseni, kjer pa že ni več dovolj svetlobe in toplote.

Zaradi zgoraj navedenega je potrebna predpriprava, kar pomeni, da je pri nas pametno začeti s sejanjem nekje v začetku februarja do sredine marca in to v notranjih prostorih, kjer je dovolj toplote. Nekateri največji zagrizeni gojitelji čilija začnejo s sejanjem že v decembru oziroma na začetku januarja in uporabljajo razne luči za osvetlitev, da imajo sadike dovolj svetlobe v zimskih in pomladnih mesecih. Po mojih ugotovitvah je sredina februarja oziroma začetek marca ravno pravšnji čas za sejanje v stanovanju. 

Vzklita semena čilija
Vsa semena so vzklila, kar pomeni, da imamo dobra semena
Pred odločitvijo za gojenje čilijev si moramo najprej v stanovanju ali hiši izbrati prostor, kjer bomo lahko sadike čilija imeli vsaj do meseca maja, ko bo že dovolj toplo, da se jih prestavi na vrt ali v večje lonce na balkon, teraso ali pa pred hišo. Sadike čilija v prvih 3 mesecih zrastejo že toliko, da kmalu zmanjka prostora na okenskih policah, zato bo potrebno okenske police razširiti ali pa se odločiti za manjše število sadik. Lahko pa jih tudi vzgajate pod posebnimi lučmi in s folijo obdanimi prostori, gojitelji konoplje bi vam tukaj znali zelo dobro svetovati ;)

V stanovanjih so okenske police idelana mesta za začetek gojenja sadik čilija, saj imajo tam sadike dovolj svetlobe in pa toplote, ki prihaja iz radiatorjev pod okni. Tudi sam vam svetujem,  da si izbrete okensko polico, kjer malokrat odpirate okno (še boljše, če se to sploh ne da odpreti), da je okno dobro osvetljeno in da lahko po potrebi polico tudi razširite.

Potem ko smo semena namočili za 24 ur lahko začnemo s sejanjem. Sam uporabljam za sejanje vrtnarski setveni stiropor plato, kjer je prostora za 104 sadike, v trgovinah pa lahko dobite manjše plastične platoje za manjše število sadik. Ni pa nujno, da uporabite te platoje za sejanje, saj lahko improvizirate s kartonastimi škatlami za jajca ali pa uporabite kar plastično embalažo, ki jo dobite v trgovinah in sem o vzgoji sadik pisal v objavi improviziran mini rastlinjak.

Za prvo sejanje vam priporočam, da uporabite substrat, ki je namenjen za sejanje in pikiranje. Sam uporabljam in vam tudi priporočam substrat Asef za sajenje in pikiranje, ki je zares kvaliteten (do sedaj se je najbolje obnesel, tudi drugi gojitelji čilija ga priporočajo), vsebuje velik delež bele šote in mivke, ki omogoča fino iz zračno strukturo, kar omogoča zdrav razvoj koreninskega sistema.

S substratom napolnimo setvene platoje in substrat zelo rahlo potlačimo. V vsako luknjo na platoju  s svinčnikom ali kakšnim drugim špičastim predmetom, naredimo luknjo cca 0,5-1 cm globoko. Če naredite bolj globoko luknjo, bo kalček rabil več časa, da prodre na površino. V vsako luknjo vstavite/sejete eno seme. Po vrhu luknje potresete še malo substrata in celoten plato zelo dobro namočite z vodo. Še najlažje je, da to storite s pršilko, da ne bi s curkom vode naredili luknje v substrat. Pomembno je tudi , da ne pozabite označiti za katere sadike gre. 

Napolnjeni setveni plato s substratom in semeni iz vrha
Napolnjeni setveni plato s substratom in semeni
Plastične platoje za sejanje pokrijte s pokrovom, setvene stiropor platoje pa prekrijte s folijo za živila. Folija poskrbi, da se substran ne izsuši in ustvari bolj toplo mikroklimo za hitrejši razvoj kalčkov. Idealna temperatura za vzklitje čilija je med 25 in 28 stopinj, zato setvene platoje postavite nekam, kjer je stalna temperatura, ki ne pade pod 25 stopinj. Idealna mesta so nad radiatorji v stanovanjih (pa ne direkt na radiator, ker se bo substrat zelo hitro izsušil) ali prostori zraven peči v hišah.  Substrat dobro popršimo vsak drugi dan, da ostane substrat vlažen in ne napit z vodo. Če je prevlažen lahko semena zginijejo.

Če imate dobra semena, ki so bila pravilno shranjena in ste upoštevali zgornja navodila, se v roku 5 dni ali več (odvistno od vrste čilija) vzklijejo prvi kalčki in se iz zemlje že pokažejo prvi klični listi.  Nič ni narobe, če bodo katera semena vzklila kasneje, saj običajno nekatera semena malce zamujajo.

Prvi kalčki čilija iz substrata
Na plan pokukajo prvi kalčki
Ko opazimo prve rastlinice, odstranimo folijo, da lahko začnejo rasti v višino in jih ne utesnjujemo oziroma zaviramo pri rasti. V plastičnih setvenih platojih je pokrov dovolj visok, da ga ni potrebno odstraniti, pri setvenih stiropor platojih pa lahko improviziramo tako, da v vsak kot platoja in na sredino zapičimo palčko za ražnjiče in vanje zapičimo plutaste zamaške, s čimer dobimo nosilce čez katere položimo folijo in dobimo neke vrste majhen rastlinjak. Te nosilci so vidni na spodnjih fotki.

Setveni plato s sadikami čilija različne vrste

V prvih nekaj dneh sadike naredijo prva dva klična lista, ki dokaj hitro rasteta v višino in iščeta svetlobo oziroma se obračata proti svetlobi. Pri navadnem gojenju je potrebno setveni plato dnevno obračat, da se rastline zaradi upogibanja k viru svetlobe ne "pretegnejo". To pomeni, da če platoja ne bi obračali, bi bile vse sadike ukrivljene in z listi obrnjene proti oknu. Z obračanjem pa poskrbimo, da rastlina raste naravnost navzgor.

Gojenje čilija prvi klični listi 14 dni stari

Če vam ne vzklije nobeno seme, ste naredili nekaj narobe oziroma lahko obstajajo tudi razlogi kot so: lahko ste dobili slaba semena, lahko je prenizka temperatura, lahko pa je bila zemlja premokra in so semena zgnila. 

Rastlinice čilijev imamo v setvenih platojih cca 1 mesec, saj v tem času razvijejo že drugi in tretji par listov ter so že dovolj velike za presajanje oziroma pikiranje.

Gojenje čilija 15 dni stare sadike na polici
15 dni stare sadike
Gojenje čilija 20 dni stare sadike na polici
20 dni stare sadike
Gojenje čilija 22 dni stare sadike na polici
22 dni stare sadike
Gojenje čilija 26 dni stare sadike na polici
26 dni stare sadike
V naslednji objavi nekaj presajanju v večje lončke - gojenje čilija - pikiranje.

Prejšnja objava gojenje čilija - semena
  

sreda, 3. februar 2016

Gojenje čilija - semena

Dry chocolate habanero seeds - čili semena blog post
Že dolgo obljubljena tema, ki sem jo imel namen predstaviti že lani, se je končno začela odvijati. V nekaj naslednjih objavah v tem mesecu, bom opisal moj način gojenja sadik čilija. Verjetno se vsi ne boste strinjali s tem načinom oziroma bo kakšna pripomba, vendar pa meni takšen način ustreza, saj mi prinaša lepe rezultate. Upam, da bo tudi tistim, ki se boste odločili za gojenje čilijev. Ker je mesec februar ravno pravšnji za začetek setvene sezone, začnimo kar s prvo objavo gojenje čilija- semena.

Dry Aji-cito chili seeds close up
Tako kot pri večini ostalih rastlin se vse začne pri semenu. Brez dobrega semena, ki je bil pravilno shranjen in sama čistost semena (da ni skrižan), ne bo lepe in zdrave sadike čilija. Takšna semena so za gojitelje čilija sveti gral, zato lahko današnjo objavo začnem pri pridobivanju in shranjevanju semen čilijev. 

Kaj je seme?
Seme je del rastline, ki nastane po oploditvi iz cveta in se uporablja za razmnoževanje. Seme je sestavljeno iz kalčka, semenske ovojnice in rezervne hrane, ki se nahaja v tej semenski ovojnici. Kalček je zaščiten s semensko lupino, ki je pri večini semen zelo trda in čvrsta, da s tem zaščiti kalček pred propadom. Kalček za svoj razvoj potrebuje hranilne snovi, ki so shranjene v posebnih hranilnih tkivih.  Ko semena pridejo v stik z vodo in so ustrezni pogoji za rast (zrak in toplota), vsrkajo vodo, pri čemer se vse snovi v semenu aktivirajo, hranilne snovi se razgradijo, prerazporedijo in nastajajo nove, ki hranijo rastoči kalček. V nekaj dneh iz semen na svet pokuka kalček in začne se razvoj rastline.

Chilli seeds close up - semena čilija

Kako do semena čilija?
Do semen čilija se lahko pride na več načinov. 
- najlažje je, če se napotite v vrtni center, kjer lahko kupite semena, ki jih imajo na zalogi. Na žalost je ponudba semen v naših vrtnih centrih bolj slaba, saj imajo le nekaj vrst semen,
- ker je gojenje čilijev v zadnjem času zelo popularno, se je na spletu pojavilo cel kup različnih trgovcev s semeni. Med njimi lahko izpostavim Semillas, Fatalli in Pepperseeds.eu, ki so med najbolj prepoznavnimi v evropi. Na žalost imajo že tako veliko ponudbo semen, da občasno pride do tega, da so semena že križana in potem zraste čisto druga vrsta čilija, kot smo jo naročili,
- nazadnje pa so domači gojitelji čilijev, pri katerih se lahko tudi s prošnjo ali menjavo dobi kakšno seme čilija,
Ne smemo pa pozabiti, da vsak plod čilija vsebuje tudi semena. Tudi to je eden izmed lažjih načinov, kako do semen, saj plodove čilija lahko kupimo v trgovinah in tržnici, iz ploda odstranimo semena in jih prihranimo za sejanje. Tukaj je velika loterija kaj bo zrastlo iz takšnih semen, ker pri večjih pridelovalcih čilija imajo v istem prostoru različne vrste čilija in lahko med rastjo in oplojevanjem cvetov pride do križanja sort. 

Dry red habanero chili seeds on paper
Domača "pridelava" semen čilija!
Cilj vsakega gojitelja čilija je poleg obilice plodov, sigurno tudi to, da poskrbi, da bo drugo sezono imel dovolj semen iz katerih bo poskušal vzgojiti nove rastline. Najboljša semena za nadaljni rod so ravno tista, ki so iz prvih plodov na rastlini. Večina prvih plodov gre ravno zato samo za semena. Prav tako je dobro, da je ta rastlina ločena od drugih, da ne pride do križanja sort. Nekateri gojitelji križanje preprečijo s tem, da na rastlini cvetove prekrijejo s čajnimi filtrskimi vrečkami, s katerimi poskrbijo, da se cvet ne opraši z drugimi sortami. Te plodove posebej označijo (s trakovi) in ko plod dozori, vedo, da so semena v teh plodovih "čista" in primerna za nadaljno vzgojo. 

Dry red and chocolate habanero chilli with seeds

Dozorjene podove se odtrga/odreže iz rastline. V nadaljevanju lahko plod prerežemo in z nožem iz njega postrgamo semena ter jih spravimo v papirnato kuverto. Ker so semena različnih sort čilija na prvi pogled dokaj podobna (če se malce bolj podrobno pogleda se razlikujejo), vsako kuverto označimo in nanjo napišemo za katero sorto gre. Shranjevanje takšnih svežih semen je ravno najboljše v papirnati kuverti ali pa kar na prepognjenem listu papirja, saj s tem poskrbimo, da se semena še vedno zračijo in počasi posušijo. Tako shranjena semena hranimo v suhem prostoru. 

Če pri roki nimamo kuverte ali papirja, lahko plodove z nožem prerežemo po dolžini in pustimo semena v plodu, plod pa postavimo na suho in zračno mesto, kjer se posuši. Takšen način večinoma uporabljam ravno zato, da se že iz posušenega ploda čilija vidi za katero vrsto gre in mi ni potrebno pisati oziroma označevati kuvert. 

Dry african brown chilli close up

Dry Aji-cito chili cut with seeds

Dry Beni highland chili with seeds
Začetek kaljenja semen čilija!
Čeprav na začetku tega nisem počel in sem seme samo zakopal v zemljo in čakal da zraste rastlina, sem sedaj malce spremenil vzgojo mojih rastlin čilija. 
Semena namočim za 24 ur v posodici (lahko uporabite karkoli - plastičen kozarec, steklen kozarec, krožnik, itd), v kateri imam en dan postano vodo. To poskrbi zato, da semena vpijejo veliko vode in se proces kaljenja malce pospeši. Namočena semena se nato sejejo v zemljo za sejanje in pikiranje, da začnejo kaliti in iz njih zraste kalček, nato pa rastlina čilija.

Chilli seeds in water for 24 hours
Če dobimo semena za katera nismo prepričani v njihovo kaljivost, lahko semena testiramo tako, da jih najprej namočimo za 24 ur, potem pa namočena semena položimo na namočeno vato ali servietni partiček, ki ju imamo v plastični posodi s pokrovom, katero postavimo na toplo mesto. 

Chili seeds on cotton germination

Optimalna temperatura za kaljivost semen čilija je nekje med 24 in 28 stopinj. Lahko so na svetlem ali temnem prostoru, glavno je to, da je temperatura stalna in ne pade pod 20 stopinj.

Čas kaljenja semen je odvisten od posamezne sorte čilija. Nekatere sorte kalijo že v 3-5 dneh, počasnejše  rabijo tudi 10-15 dni, nekatere pa še malo več.   

Chilli seeds on cotton close up 1 day old


Spremljamo semena, ki jih imamo v posodici na vatki in po potrebi čisto malo navlažimo vatke, da imajo semena vlažnost in jih dnevno prezračimo. Če so semena dobre kaljivosti, bomo v nekaj dneh opazili, da so se semena odprla in se iz njih prikaže majhen kalček. Semena iz katerih zraste kalček so primerna za sejanje v zemljo, ostala pa zavržemo.

V naslednji objavi gremo naprej k sejanju semen čilija.