sreda, 25. maj 2016

Mladi kosi

Blackbird eggs - kosova jajčka od blizu


Danes ne bom pisal o pripravi jedi ali sladic, ampak bom nadgradil zgodbo, ki sega že nekaj let nazaj in sicer od kar smo postali najemniki stanovanja v katerem trenutno živimo. Že prvo leto so nas navdušile majhne živalice, ki so si na balkonu zgradile tri gnezda in to so kosi. Današnja objava je zopet namenjena tem čudovitim črnim pticam, ki jih je v zadnjem času zelo veliko v okolici, kjer živimo. Pred časom se je številka povečala še za štiri, saj so se v novem gnezdu izvalili štirje mladi kosi. 

Pred leti sem že pisal o gnezdenju kosov na našem balkonu in vse to opisal v objavi - Novo življenje - kosi. Tradicija se je nadaljevala vsa leta, do lanskega leta, ko se je prvič zgodilo, da v celi sezoni kosovka ni prišla v gnezdo, da bi izlegla jajca, pa čeprav je večkrat priletela na balkonsko ograjo. Na žalost sta se v lanskih neurjih uničili dve gnezdi, ki sta bili najnižje na kovinskem regalu, tako da je ostalo samo eno gnezdo in to tisto, ki je bilo najvišje. 

Letos sem opazil, da se je kosovka v mesecu aprilu vrnila in začela riti s ključkom po mojih loncih ter iz njih odnašati koreninice in zemljo. Zaradi slabega vremena niti nisem bil preveč pozoren kaj se dogaja na balkonu, ko pa sem nekega sončnega dne prišel na balkon pospravljat in se pripravljat na novo sezono vzgoje čilijev, pa sem opazil, da si je zgradila gnezdo na setvenem platoju in še to na mojih delovnih rokavicah.  

Blackbird in nest kosovka v gnezdu na setvenem platoju

V začetku maja se je začela gnezditi v gnezdu in mi je bilo takoj jasno, da je prišla izvaliti jajčka. V nadaljevanju smo 6. maja opazili, da so v gnezdu že štiri pisana jajčka, kosovka pa večinoma časa sedi na njih. 

Po 13 dneh  so se izvalili prvi trije mladi kosi, ki so že začeli na široko odpirati kljune in se na vsako žvrgoljenje ali žvižganje obračati kvišku. 

Naslednji dan se je izvalil še zadnji kos. 

Blackbird chicks mladi kosi še zadnji

Pri kosih je zanimivo to, da ko kosovka izleže jajčka, kosa ni v bližini. Ko pa se izvalijo mladički, pa prileti tudi kos in s kosovko čez cel dan neumorno letata iz gnezda po hrano, da nahranita te majhne požrtneže. Prav tako mi je bilo zanimivo to, da sem opazil, kako snažne so te ptice. Kosovka in kos sta iz gnezda takoj po izvalitvi odnesla vse lupine jajčk in gnezdo počistila. 

Blackbird feed blackbird chicks - kosovka hrani mlade kose od blizu

Ker imam to srečo, da lahko dnevno opazujem napredek mladičkov in proces hranjenja, sem se odločil, da dogajanje v gnezdu posnamem. Pri pregledu posnetkov sem opazil nekaj kar si ne bi nikoli misli. Že prejšnja leta se mu je zdelo čudno, da so gnezda tako čista, nobenih kakcev ali ostankov črvov ali glist, pa čeprav mladički cel dan zelo veliko jedo. Na posnetku je lepo vidno, da ko kosovka prileti s polnim kljunom črvov ali glist, te razdeli med mladičke, nato pa počaka, da mladički dvignejo zadnji del in iz tega dela pride kot nekakšen "jajček", v kateremje verjetno iztrebek, katerega kosovka ali kos pojesta in s tem poskrbita, da je gnezdo vedno čisto. Prav vsi, ki sem jim pokazal posnetek, so bili zares presenečeni o tem dejanju. 

Ker so posnetki zelo zanimivi in mogoče za koga celo poučni, sem sestavil filmček, kjer je to lepo prikazano, saj mi je uspelo nastavit kamero čisto zraven gnezda in se celotno dogajanje v gnezdu zelo lepo vidi. 


Za posnetek v višji ločljivosti si ga oglejte raje na mojem Youtube kanalu.




ponedeljek, 23. maj 2016

Špargljeva pita

Špargljeva pita blog post

Radi imamo domače, a ne? Tudi vi prisegate na domače sestavine? Našo družinico lahko štejem med tiste, ki prisegamo na domače sestavine oziroma tiste, za katere vemo njihov izvor. Čeprav se hrana venomer draži, je treba vseeno nekaj storiti zase in si privoščiti izdelke slovenskih proizvajalcev, ki nam ponujajo domače pridelke in te najdete tudi v Mercatorju pod sloganom Radi imamo domače. Kako si predstavljam pristno domače kosilo po naše, vam opišem v naslednjih vrsticah o špargljevi piti

Špargljeva pita leva polovička

Maj se še ni končal in sezona špargljev je še vendo na višku. Kot sem že enkrat napisal, si za šparglje velja zapomniti znani rek "Aprilski so za mojega šefa, majski zame, junijski pa za mojega osla". Glede na ta rek se lahko štejem med vse tri, saj so v času sezone večkrat na naših krožnikih, pa če je to april, maj ali junij. Prav tako je čas mlade špinače, ki je zelenjava, ki sem se je v mladih letih branil, sedaj pa se večkrat na teden znajde v krožniku ali pa v jutranjih sokcih ali smoothijih. Če povežeš ti dve zelenjavi v eno jed, nastane špargljeva pita, ki je za nas  pristno domače kosilo, pripravljeno iz domačih sestavin. 

Špargljeva pita od blizu fokus šparglji

Ni samo špargljeva pita tista, ki je za kosilo, saj zraven spada še kakšna špargljeva kremna juhica  ali pa zadnjič predstavljena kremna juha z bobom in korenčkom in domača solata. Špargljevo pito  lahko pripravimo tudi za malico v službi, saj se lahko naslednji dan pogreje in je še vedno odlična. 

petek, 20. maj 2016

Kremna juha z bobom in korenčkom

Kremna juha iz boba in korenčka za blog post

Bob! Ena izmed najstarejših stročnic, ki je skoraj že pozabljena ter jo goji le malo pridelovalcev zelenjave. Na srečo jo lahko dobim na Ljubljanski tržnici pri Gospodarju sonca in zato tokrat objavljem preprost recept za kremno juho z bobom in korenčkom. 

Bob stročnica v stroku

Kot sem že večkrat pisal, se držimo tega, da doma uporabljamo in se čimbolj prehranjujemo s sezonsko zelenjavo. Kot nadomestek mesa se v naši prehrani najde zelo veliko stročnic. Med njimi je tudi bob, ki spada med najbolj zgodnje stročnice, kjer je prvi pridelek že maja ali začetek junija.  Bob je odporen na mraz, zato sadike preživijo tudi v hladnem spomladanskem vremenu. 

Bob stročnica odprt strok z zrnjem
Mladi bob lahko uživamo v strokih, tako kot pri fižolu  (stročji fižol) ali grahu in se ga pripravi na podoben način. Ko so stroki že velike velikosti (starejši), se ga raje izlušči, saj je v stokih debelejša ovojnica, ki ščiti zrnja pred zmrzaljo (razvidno iz fotke od blizu). Največkrat pri bobu uporabljamo  samo zrnje, ki je uporabno kot sveže ali kasneje posušeno. Tako kot sveže se lahko tudi suho zrnje z namakanjem uporabi kot ostale stročnice v različnih jedeh. Posušena zrnja lahko tudi zmeljemo ter iz tega spečemo pecivo ali ga dodamo med sestavine in iz tega spečemo kruh. 

Mladi bob v stroku

Kremna juha iz mladega boba je pripravljena precej hitro in enostavno, za lepšo barvo pa poskrbita korenček in rdeča čebula. Juha iz samega boba bi bila bledo zelene barve, s korenčkom in rdečo čebulo pa je dobila rumenkasto spomladansko barvo.