Že dolgo nisem objavil recepta, ki bi bil lahko v povezavi z malicami v službi. zato je pravi čas za hiter in preprost recept, kot je že navada na mojem blogu. Potebujete le nekaj minut, malo veščine s kuhinjskim nožem in pred vami odlična hladna kvinojina solata, ki je lahko doma kot glavna jed, hitra večerja ali pa jo tako kot jaz, pripravite za malico v službi.
O dobrih lastnostih kvinoje sem že pisal, lahk pa še enkrat na hitro obnovim zakaj je v naši kuhinji večkrat na jedilniku. Kot prva stvar je to, da ima zelo malo ogljikovih hidratov, zato je veliko bolj primerna od testenih, riža ali krompirja, zlasti za tiste, ki gledate na svoje kilograme. Poleg tega vsebuje veliko količino beljakovin, ki so za nas, ki ne jemo mesa, zelo dobrodošle oziroma nujno potrebne. Ne vsebuje glutena in je lažje prebavljiva. Uporabljamo jo lahko toplo ali pa v hladnih solatah, saj je zelo zanimivega okusa, da jo lahko jemo tudi samo.
Pri nas doma jo večkrat pripravimo kot prilogo golažem (namesto polente ali kuskus-a), kot samostojno jed z zelenjavo in tofujem, kot toplo prilogo različnim zelenjavnim jedem, še največkrat pa jo naredim kot hladno kvinojino solato z različno zelenjavo, ki jo lahko pripravim zvečer in jo drugi dan nesem s seboj v službo za malico. Kdo pravi, da ne moreš v službi dobro jesti? So pa te naše porcije kar dovolj veliki obroki, da z lahkoto nadomestijo kosilo, vsaj za nekatere ;)
Ena izmed zanimivosti, ki jo počnem zadnje čase je to, da med pripravo hladnih solat, za dodajanje okusa uporabljam limete, ki jih prej malce popečem v ponvi, da spodnji del malce karamelizira. Limete so že tako malce bolj sladke kot limone, karamelizirane limete pa so še malce slajše.
Prav tako, se bo nekomu zdelo čudno zakaj je v receptu poleg kvinoje še čičerika. Čičeriko dodajam jedem zato, da jedi doda hrustljavost, prav tako pa doda
jedi še nekaj beljakovin več in ni potrebno v jedi dodajati drugih beljakovinskih nadomestkov kot so tofu. Za hitro pripravo lahko uporabite
čičeriko iz konzerve, drugače pa jo lahko sami prej skuhate, vendar
morate vedeti, da se čičerika kuha vsaj eno uro, s tem, da jo je
potrebno prej vsaj 12 ur namakati. Pri nas je tako, da pripravljamo
večje količine čičerike naenkrat, kar jo je viška, jo spravimo v neprodušno zaprti posodi v hladilniku, da jo lahko v naslednjh dneh porabimo.